csendepluk
  • IČO: 70986479DS: 97zmifh

Základní škola

Aktuality

S prarodiči ve škole

V pátek 16. 2. si žáci druhé třídy připravili program pro své babičky a dědečky. Jednalo se o preventivní program, jež je součástí celoevropského projektu, a který má za úkol šířit mezi děti povědomí o cévní mozkové příhodě. Protože je to téma velmi důležité, ale zároveň také citlivé, rozhodli jsme se to s dětmi pojmout formou hravě vzdělávacího dopoledne s prarodiči

Na začátku programu měly děti připravenou píseň hrdinů FAST, tedy patronů celého programu. Následovala spousta infomrací, které děti již samy přečetly a prezentovaly tak svým prarodičům. Čtení bylo také prokládáno spoustou aktivit, které byly zaměřeny na procvičení právě těch oblastí, které cévní mozková příhoda nejčastěji postihuje a ovlivňuje. Děti tak zároveň předvedly, jak obrovský kus práce odvedly za rok a půl ve škole.
První část programu jsme zakončili opět společnou písničkou, ke které už se tentokrát připojili i sami prarodiče, neboť jedním z úkolů bylo naučit se první sloku písně, kterou děti svým návstěvníkům úhledně zapsaly na papír. 

Druhá polovina programu již byla více interaktivní. Děti se poctivě během týdne učily, jak se měří tlak, a tak ho následně svým prarodičům i měřily. Přišlo na řadu také společné vyplňování pracovního sešitu, ale i ukázky první pomoci a následného vyzkoušení resuscitace. Možnost praktické zkoušky využili nejen dospělí, ale i samotné děti. 
Nechyběla ani prohlídka třídy, ukázaní prací dětí nebo i podělení o výsledky v žákovských portfoliích. 

Nejenom, že si děti i prarodiče odnáší nové poznatky, ale také mohli prarodiče strávit zase o něco více času se svými vnoučaty a poznat prostředí, ve kterém děti tráví tolik svého času. 
Každý čas navíc, který děti můžou se svými blízkými strávit, je cenný, obohacený navíc tím, že se spojí i s něčím prospěšným a zajímavým. 

Děti stála příprava programu velké úsilí a o to hezčí bylo vidět, jak si užívají zaslouženou odměnu, a to možnost tyto dovednosti a znalosti sdílet s dědečkem nebo babičkou.
Atmosféra byla skvělá, uvolněná a velmi příjemná, a já ještě jednou tímto způsobem prarodičům moc děkuji za to, že si našli čas a páteční dopoledne se rozhodli strávit s námi ve škole. Doufám, že i pro ně to bylo odměnou a prožili s námi hezké chvíle.

Mgr. Kateřina Horáková, DiS.
třídní učitelka 2. třídy