csendepluk
  • IČO: 70986479DS: 97zmifh

Základní škola

Aktuality

Enviromentální výuka v podání Huberta z Hukvald

4. dubna 2023. Noční mrazík, ranní teploty na bodu mrazu a občasné sněžení vyprovázelo všechny žáky naší školy na cestu do vzdělávacího střediska Hubert, které se nachází přímo vedle vstupní brány do obory na Hukvaldech.

Část výuky probíhala v učebnách a laboratoři opravené budovy, další pak strávili svým bádáním a pozorováním přírody v okolí rybníka a v části obory přístupné veřejnosti. Oblast asi 460ha je obydlena daňky, muflony i černou zvěří, která se ovšem skrývá právě na místech, kam se běžní občané nedostanou.

Starší děti mohly takto pozorovat stádo daňků, maskujících se perfektně téměř neviditelně v listí mezi stromy. Hledali pobytová znamení v přírodě, použitím lupy, dalekohledů a odsávaček prozkoumávali okolí, sbírali broučky, larvy, pavouky, stejně tak, jako jiní žáčci pomocí sítěk lovili živočichy v rybníčku.

V laboratoři pak o svých nálezech diskutovali, pomocí tabletů, QR kódů vyhledávali informace o životě těchto živočichů a prezentovali svá bádání ostatním. Odlívali otisky stop různých zvířat, které si pak mohli vzít s sebou.

Menší žáčci se zabývali životem těch nejpilnějších – včel. Puzzle ztvárňující vývojová stádia včely, pozorování jejich křídel pod mikroskopem, povídání o jejich životě, užitečnosti a produktech, vytváření masky včel bylo náplní jejich výuky.

Dlužno říci, že se všichni zapojili do různorodých aktivit a jediným negativním faktorem byl velký chlad, který nedovolil strávit potřebnou dobu venku v přírodě.

Děkujeme spolku Tichánek za zprostředkování této akce, která dětem zpříjemnila a obohatila výuku o jiné vzdělávací postupy.

 

Mgr. Marcela Žingorová

třídní učitelka 5. třídy